خواص شیره تریاک در طب سنتی

خواص شیره تریاک در طب سنتی چیست؟ تریاک از جمله ماده هایی محسوب می شود که مصرف آن به عنوان ماده دارویی سابقه دیرینه دارد. در طب سنتی ایران به اثرات دارویی تریاک و عوارض و مصرف غیرمنطقی آن اشاره شده است. اعتیاد به تریاک در ایران به یکی از معضلات اجتماعی تبدیل شده است. با مرور وبسایت ها و سایت های گوناگون اطلاعات ضد و نقیضی مشاهده می شود که پایه و اساس علمی پشت آن نیست. هر ماده و هر رفتاری می تواند اثرات مثبت و همچنین اثرات مخرب و جبران ناپذیر داشته باشد. فرد قبل از انجام و انتخاب رفتار و عملکرد باید فواید و اثرات را در نظر بگیرد و عجولانه انتخاب کردن تبعات بدی در پیش خواهد داشت. در این مقاله به طور مفصل در مورد تریاک و شیره تریاک بحث خواهد شد.

منبع: خواص شیره تریاک در طب سنتی

برای دریافت مشاوره در زمینه خواص شیره تریاک در طب سنتی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسیحامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228و از تهران با شماره 9092305265تماس بگیرید.

خشخاش

خشخاش گیاهی است علفی، یک ساله و بدون پرز و تو خالی که ارتفاع آن تا 2 متر می شود. دارای دو نوع به نام های خشخاش دانه سیاه و خشخاش دانه سفید است. میوه آن درشت کپسولی به شکل کوزه سبز رنگ با یک تاج در راس است. تعداد زیادی تا 3000 دانه کلیوی شکل در داخل کپسول وجود دارد که پس از رسیدن میوه از سوراخ های راس میوه به خارج ریخته می شود. با توجه به طرز به دست آوردن و تهیه تریاک از خشخاش به اسامی صمغ، لبن، شیره یا عصاره و اقشره و یا به طور کلی تریاک آمده است و به چند چیز اطلاق می شود.

تریاک

تریاک و مشتقات آن از گذشته دور از داروهای موثر و پر مرصف در پزشکی بوده اند. تریاک از چند هزار سال قبل به عنوان ماده داویی و شفا بخش رایج بوده است و از حدود قرن دهم هجری قمری مصرف آن به صورت قهوه خانه ای و خانه ای گسترش پیدا کرده و مورد سوء مصرف قرار گرفته است.

شیره خشخاش: تریاکی که از تیغ زدن کپسول های نارس خشخاش سیاه به دست می آید. در کتاب های قبل از زمان صفویه هم ثبت شده است.

عصاره: تریاکی که از کوبیدن و فشار دادن کپسول و برگ خشخاش سیاه و خشک نمودن افشره در آفتاب تهیه شده است.

شیره تریاک: شیره تریاک از جوشاندن سوخته تریاک و تریاک به نسبت 3 به 1 تهیه می شود.

برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه تریاک کلیک کنید.

تریاک در طب سنتی

تریاک در طب سنتی دارای کیفیت سرد و خشک معرفی شده است. خواص ضد درد و ضد اسهال و ضد سرفه و خواب آور برای آن قائل هستند. مصرف تریاک موجب ایجاد فرح و نشاط و نشاگی در فرد می گردد. ترک مصرف آن باعث احساس نیاز به آن می شود و فرد وادار به مصرف مجدد آن می کند و در نتیجه بدن نسبت به مصرف آن عادت می کند که این همان اعتیاد است.

خواص تریاک

خواص تریاک را اکثر ملل باستانی می شناخته اند و حکمای طب سنتی ایران در قرون متعدد در مورد آن نوشته اند.

_در پاپیروس هیرست: این گونه نوشته شده است که ترکیبی از آن برای درمان ناراحتی مثانه، اصلاح ادرار و ناراحتی شکم و سردرد مفید است.

_رازی در کتاب الحاوی فی الطب می نویسد: تریاک مخدر و مسکن بسیار قوی است؛ اسهال پی در پی را متوقف می سازد. ضد سرفه و مسکن و خواب آور است.

_ابن سینا در کتاب قانون گفته: تریاک مخدر و تسکین دهنده درد ها و خواب آور و تسکین دهنده سرفه می باشد و به نظر وی برخلاف گفته قدما ترکیب آن با شیر زنان موجب تسکین درد و التهاب چشم می شود.

_در کتاب هدایت المتعلمین ترکیباتی از تریاک برای میگرن، طنین گوش، ترشحات پشت حلق مشروط به عدم تنگی نفس، سرفه، اسهال، سوختگی همراه با تخم خشخاش برای خون ریزی و زیادی خون قاعدگی آمده است.

_عماد الدین شیرازی می گوید بیش ترین منفعت تریاک تسکین دردها از سر تا پا، با مصرف خوراکی یا استعمال موضعی آن می باشد. منفعت دیگر آن خواب سبک است و دلیل آن را آرامش ایجاد شده به دنبال مصرف تریاک می داند. منفعت دیگر آن جدیت و نشاط در کارها می باشد. ضد جنون و دفع سردی هوای زمستان، منع زود انزالی، لاغر کننده افراد چاق و حافظ قوای بدن می باشد.

خواص شیره تریاک در طب سنتی | مضرات تریاک

در کتب طب سنتی ایران ضعف بدن، گرفتگی های عضلانی، تب، کند فهمی و ضعف تفکر، ضعف بینایی و کاهش شنوایی، بد خلقی و ضعف مغز و قلب و کبد و معده و یبوست و میل به انزوا و گوشه گیری را به عنوان مضرات تریاک بیان نموده اند. در کتب فارماکولوژی و روانپزشکی جدید اختلالات خواب آلودگی، تهوع و استفراغ، یبوست، خارش و خشکی دهان را جزو عوارض جانبی نوشته اند.

خواص و مضرات شیره تریاک

شیره تریاک تاثیر بیش تر و سنگین تری از تریاک دارد. شیره تریاک دارای اثر قوی تری است ولی اثرگذاری آن دوام زیادی ندارد و پس از مدت کم تری فرد به حالت خماری دست پیدا می کند. شیره تریاک باعث می شود فرد کم کم لاغر شود و مجاری تنفسی دچار آسیب می شود. کبد و دندان های فرد آسیب می بیند و میل جنسی نیز کاهش می یابد. تریاک نه تنها باعث کاهش قند خون نمی شود بلکه باعث می شود که لوزالمعده دیگر انسولین ترشح نکند.

شیره تریاک باعث تنگ شدن عروق قلبی نیز می شود. یکی از آسیب های شیره تریاک آسیب زدن به دستگاه گوارش است و احتمال مسمویت فرد نیز زیاد می باشد. تصور دیگر در مورد مصرف شیره تریاک این است که باعث افزایش میل جنسی می شود. درست است که استفاده کوتاه مدت باعث بالا رفتن مدت زمان نعوظ می شود اما در طولانی مدت شیره تریاک نه تنها نیروی جنسی را افزایش نخواهد داد بلکه به قدری باعث کاهش انرژی در فرد می شود که انرژی برقراری رابطه جنسی را به طور کامل از فرد خواهد گرفت.

خواص شیره تریاک در طب سنتی | اعتیاد به تریاک

اعتیاد به معنای خو گرفتن و عادت کردن به کاری یا چیزی می باشد که اصطلاح انگلیسی آن Addiction است. سازمان بهداشت جهانی اعتیاد را این گونه تعریف می کند: وابستگی دارویی به طور کلی به سندرومی اطلاق می شود که در آن مصرف یک دارو یا یک خانواده دارویی برای فرد اولویت بیش تری نسبت به رفتارهایی که زمانی برایش ارزش بیش تری داشتند، پیدا می کند. برای اطلاع بیش تر در زمینه مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

اعتیاد از دیدگاه طب سنتی ایران

در طب سنتی ایران اعتقاد بر این است که با مصرف تریاک با توجه به طبیعت سرد و خشک آن مزاج بدن را نیز تحت تاثیر قرار داده و به سمت سردی تغییر می دهد. با سرد شدن مزاج، مویرگ های سطحی و منافذ پوستی بسته می شود و باعث هدایت و تجمع حرارت بدن به سمت درون بدن می گردد. در نتیجه حرارت درون بدن افزایش می یابد و شخص به طور کاذب احساس گرمای بیش از حد طبیعی می کند.

مغز نیز از این افزایش حرارت متاثر شده و در نتیجه آن حالت فرح و نشاط و سرخوشی و نشئگی و احساس قدرت در انجام کارها در شخص افزایش می یابد. با تکرار استعمال تریاک و افزایش حرارت بیش از حد طبیعی ناشی از آن، سبب ضعف اعضای بدن مانند مغز و قلب و کبد شده و فرد دچار اختلال می شود. با مصرف مجدد و بیش تر تریاک برای جبران این حالت ها فرد دچار اعتیاد می شود.

علائم اعتیاد به شیره تریاک

شیره تریاک قدرت اعتیاد آوری بسیار زیادی دار و علائمی هم چون احساس فقدان انرژی و خشتگی مفرط، تخریب عملکرد جنسی در بلند مدت، بروز مشکلات ریوی و تنفسی، دچار شدن به بیماری های کبدی، بروز مشکلات گوارشی متعدد، کاهش عملکرد شغلی و اجتماعی در فرد ایجاد می کند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه نشانه های اعتیاد به شیره کلیک کنید.

روش مصرف

خوردن و تدخین دو روش معمول مصرف معمول تریاک هستند. تزریق تریاک هم روشی است که بسیار خطرناک و آسیب زا می باشد. زیرا بخش های نامحلول در آب زیادی دارد و می تواند باعث ایست قلبی شود. تدخین تریاک روش های بسیار زیادی دارد که استفاده از وافور و ابزارهای دیگر و استفاده از سیخ و سنجاق روش های رایج آن است.

خواص شیره تریاک در طب سنتی | ترک و محرومیت تریاک

دانشمندان طب سنتی ایران اعتقاد دارند تریاک و داروهای طبیعی که سرد و خشک هستند جزء داروهای سمی طبقه بندی می شوند. با مصرف تریاک رطوبتی که به طور طبیعی در بدن جاری است منجمد شده و روان شدن آن ها در بدن کند یا متوقف می شود و با قطع ناگهانی یا کاهش مصرف به دلیل از بین رفتن عامل انجماد رطوبت در بدن، مجددا روان می شوند و علائمی مانند سنگینی در تنفس، اشک ریزش، آب ریزش بینی، عطسه بسیار، بی خوابی، درد مفاصل و دل پیچه و کاهش اشتها، درد کمر و درد پشت، سردرد و تب و اضطراب در شخص به وجود می آید.

براساس تقسیم بندی DSM علائم ترک اعتیاد به تریاک و مواد شبه تریاک شامل: افزایش ترشح اشک، آب ریزش بینی، خمیازه، تعریق، ضعف، سیخ شدن موهای بدن، تهوع و استفراغ، لرزش، پرش ها عضلانی، افزایش دفعات تنفس می باشد.

روش های ترک اعتیاد

برای ترک اعتیاد روش های متعددی وجود دارد که شایع ترین آن ها به شرح زیر هستند:

1. ترک تدریجی

در طب سنتی ایران بر این باور بودند که جدایی و ترک ناگهانی موجب مرض است. بنابراین توصیه به ترک تدریجی آن نموده اند. همچنین طول مصرف ماده مخدر و تعداد دفعات مصرف و توان شخص در تحمل جدایی از ماده مخدر باید در نظر گرفته شود.

2. ترک تریاک در کلینیک

امروزه کلینیک های ترک اعتیاد با استفاده از یک کادر پزشک و روانشناس در این زمینه خدمات قابل ملاحظه ای ارائه می دهند. از تشخیص و مصاحبه اولیه تا مشاوره فردی و مشاوره گروهی و خانواده درمانی همه و همه از جمله خدماتی است که ارائه می دهند. برای ترک اعتیاد دو دارو مختلف به تشخیص پزشک تجویز می شود با دوز های مختلف و بسته به میزان اعتیاد فرد که متادون و قرص ب 2 از شایع ترین این قرص ها هستند. برای اطلاع بیش تر در زمینه متادون و قرص ب2 کلیک کنید.

گاها افراد برای ترک تریاک خودسرانه تصمیم می گیرند و ناگهانی مصرف را قطع می کنند که نه تنها ترک صورت نمی گیرد بلکه مصرف مجددا و گاها بیش تر و قوی تر صورت می گیرد. فرد باید با کمک یک روانشناس دوره های عود و لغزش را به خوبی سپری کند تا ترک انجام شود. برای اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

خواص شیره تریاک در طب سنتی | سخن آخر

تریاک با توجه به آنچه طب سنتی بیان می کند فوایدی دارد که این فواید بسته به خیلی از موارد ممکن است علائم و ضررهای بدتری در پیش روی فرد قرار دهد. گاها انتخاب یک ماده برای به دست آوردن یک سری حالت ها و درمان ها و تجویزهای خود سرانه موجب این می شود که فرد به این ماده اعتیاد پیدا کند. و در نهایت برای اینکه بتواند از فواید آن استفاده کند باید بیش تر و بیش تر مصرف کند و باعث می شود فرد گرفتار روند و چرخه ی معیوبی شود که ملال و کلافگی و از هم پاشیدگی روابط و حال بد را تجربه کند. برای ترک تریاک روش های درمانی موثری وجود دارد که می توانید با کمک متخصصان حامی هنر زندگی به صورت تلفنی برای ترک اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

منبع: خواص شیره تریاک در طب سنتی

برای دریافت مشاوره در زمینه خواص شیره تریاک در طب سنتی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسیحامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228و از تهران با شماره 9092305265تماس بگیرید.