تاثیر رابطه جنسی بر ریزش مو

آیا تاثیر رابطه جنسی بر ریزش مو واقعیت دارد؟ هر وقت صحبت از مسایل جنسی می شود، باورهای مختلفی اطراف آن شکل می گیرد که در صحت و سقم آن ها شک و تردیدهای بسیاری وجود دارد. از جمله این باورها این است که رابطه ی جنسی باعث ریزش موهای افراد می شود. هستند بسیاری از افرادی که پس از مشاهده ریزش موهای خود، علت آن را به رابطه جنسی ربط می دهند و روابط خود را با همسرشان محدود می کنند. اما سوال این است که آیا واقعا رابطه جنسی باعث ریزش مو می شود؟ در ادامه مقاله به بررسی کامل این مساله می پردازیم.

منبع: تاثیر رابطه جنسی بر ریزش مو

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر رابطه جنسی بر ریزش مو می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسیحامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228و از تهران با شماره 9092305265تماس بگیرید.

دلیل شکل گیری باورهای غلط درباره رابطه جنسی

بیشتر ما در جامعه ی معاصری زندگی می کنیم که فعالیت جنسی را به عنوان یک قاعده پذیرفته است و دیکر مثل گذشته تابو نیست اما همیشه ای طور نبوده است. نسل های قبل تر از ما به رابطه جنسی به عنوان یک لکه ی ننگ اخلاقی می نگریستند. آن ها از رابطه ی جنسی دلهره داشتند و افسانه های زیادی حول و حوش آن ایجاد می کردند.

دو افسانه ی رایج پیرامون رابطه جنسی

بطور مثال احتمالا این یک مورد باور را زیاد شنیده اید “خودارضایی نکن! کور می شوی و کف دست هایت مو درمی آورد.” واضح است که این درست نیست. افراد زیادی هستند که خودارضایی می کنند و هنوز هم می توانند ببینند و کف دست هایشان هم پر از مو نشده است. اگر رابطه ی جنسی یا خودارضایی منجر به ریزش مو شود، تقریباً همه افراد روی کره زمین طاس خواهند بود.

یک مثال پرکاربرد دیگر این است که: زنان بیش از مردان از رابطه جنسی آسیب می بینند. این افسانه برای بازدارندگی زنان جوان از رابطه جنسی رایج شد. حقیقت این است که رابطه جنسی چه برای اولین بار و چه برای سال های بعد از آن به زنان آسیب نمی زند. اگر چنین است مشکل را باید جای دیگری جستجو کرد. نیاکان ما می خواستند این عمل را اشتباه و خطرناک معرفی کنند تا از انجام آن‌ ممانعت به عمل آورند. بنابراین افسانه ها متولد شدند.

تاثیر رابطه جنسی بر ریزش مو | ریزش مو با الگوی مردانه

ریزش مو در هر دوره از زندگی، 8 مرد از هر 10 مرد را تحت تأثیر قرار می دهد و طاسی مردانه مورد اصلی است. این اتفاق نتیجه کمبود پروتئین نیست. بلکه محصول جانبی کمی از هورمون جنسی مردانه تستوسترون است که (دی اچ تی) نامیده می شود.

از محبوب ترین تئوری های مربوط به ریزش مو در رابطه با رابطه جنسی این است که رابطه جنسی و خودارضایی باعث افزایش سطح تستوسترون می شود که منجر به تولید دی هیدروتستوسترون (دی اچ تی) بیشتر می شود که به نوبه خود باعث ریزش مو می شود. این نظریه هم درست نیست. چرا که سطح بالای تستوسترون مشکل اصلی نیست و باعث تحریک (دی-اچ- تی) برای ریزش مو نمی شود. همه این ها مربوط به ژن های شما هستند.

ریزش مو با الگوی مردانه تا چه حدی رایج است؟

واقعیت این است که بسیاری از مردان از نظر ژنتیکی مستعد ریزش مو هستند. این یک بیماری متداول و ارثی است که از هر طرف خانواده پدری یا مادری منتقل می شود. از آنجا که فولیکول های موی فرد انتخاب شده نسبت به دیگران در برابر اثرات سو دی اچ تی حساسیت بیشتری دارند، این حساسیت ژنتیکی فولیکول های مو نسبت به دی اچ تی است که باعث کوچک شدن آن ها و متعاقبا منجر به کم پشت شدن مو می شود. نه افزایش میل جنسی شما و یا زیاد بودن فعالیت جنسی.

اگر موهای خود را از دست می دهید، زندگی جنسی شما مقصر نیست. این چیزی نیست که باعث ریزش مو شود. روش های درمانی برای ریزش مو با الگوی مردانه وجود دارد که با مشکل به طور ریشه ای مقابله می کنند.

ارتباط بین رابطه جنسی و ریزش مو

همان طور که اشاره کردیم تصور می شد رابطه جنسی باعث ریزش مو می شود ولی این باور یک مغالطه است. دلیل این افسانه این بود که گمان می کردند از دست دادن مایعات هسته ای در مردان منجر به کمبود پروتئین می شود. حال ان که مقدار پروتئین از دست رفته در هنگام انزال بسیار ناچیز است. آنچه از دست می رود به میزانی نیست که روی رشد مو تأثیر بگذارد. فقط ده درصد ازمایع منی پروتئین است. پروتئین از جمله مواد تشکیل دهنده و عامل رشد و ترمیم کننده بسیاری از بافت های بدن از جمله مو می باشد. از آنجا که مو در اصل پروتئینی الیافی است، منطقی است که سطح پروتئین تخلیه شده روی رشد مو تأثیر بگذارد.

تاثیر حجم پروتیین بر رشد مو

بیش از 50٪ از وزن خشک بدن از پروتئین تشکیل شده است و حتی دفع بیش از حد مایع منی باعث کاهش سطح پروتئین کلی اکثر مردان نمی شود. اگرچه پروتئین نقش های زیادی در بدن دارد (از نظر ساختاری، متابولیکی و محافظت از سیستم ایمنی بدن‌) اما مو به طور کلی پروتئین مورد نیاز برای حفظ شرایط سالم را از طریق تغذیه مناسب و شاید مکمل های رشد مو دریافت می کند. اما ممکن است واقعیتی در افسانه دوم مبتنی بر مو درآوردن به دلیل خودارضایی نهفته باشد. ثابت شده است که رابطه جنسی به رشد مو کمک می کند. ولی نه روی کف دست، بلکه روی سر.

تاثیر رابطه جنسی بر ریزش مو | رابطه جنسی و رشد موها

از بسیاری جهات رابطه ی جنسی برای سلامتی موهای شما مفید نیز هست. بیایید به چند دلیل پرکاربرد مبنی بر اینکه چرا رابطه ی جنسی برای شما خوب است نگاه کنیم، سپس بررسی خواهیم کرد که چه چیزی باعث می شود رابطه جنسی برای سلامتی مو می تواند مفید باشد.

اثرات رابطه جنسی

رابطه جنسی برای شما و سلامتی شما بسیار خوب است. اکنون که فرهنگ ما کمی بیشتر از قبل، رابطه ی جنسی را به عنوان یک کار عادی، طبیعی و لذت بخش پذیرفته است، همه جا درباره ی آن می شنویم یا می خوانیم. شما نمی توانید مقاله ای را در اینترنت ببینید یا در مجله ای بگردید بدون اینکه اشاره ای به مسایل جنسی یا مزایای رابطه ی جنسی نکرده باشد. اما با فرض دور ماندن از این رسانه ها و عدم دسترسی به اطلاعات مرتبط، بگذارید یک دقیقه برای یک دوره ی تجدید نظر و مرور کوتاه وقت بگذاریم.

مزایای رابطه جنسی چیست و چگونه بر سلامتی تأثیر می گذارد؟

رابطه ی جنسی مزایای فیزیولوژیکی بسیاری را فراهم می کند. در اینجا فقط چند مورد ذکر شده است:

_افراد فعال در رابطه ی جنسی بطور کلی کم تر بیمار می شوند.

_سیستم ایمنی بدن آن ها افزایش یافته و احتمال ابتلا به ویروس هایی مانند آنفولانزا در آن ها کم تر است.

_رابطه ی جنسی کنترل مثانه را بهبود می بخشد. وقتی رابطه ی جنسی برقرار می کنید، کف لگن خود را تقویت می کنید. کف لگن شما گروهی از عضلات است که مثانه، رحم، راست روده و واژن را نگه می دارد.

_رابطه ی جنسی را می توان جزیی از برنامه ی ورزشی روزانه به شمار آورد. رابطه ی جنسی مطمئناً جایگزین تمرینات منظم ورزشی شما نخواهد شد اما هنگام انجام رابطه ی جنسی حدود 5 تا 8 کالری در دقیقه انرژی سوزانده می شود.

_سکس یک مسکن طبیعی است. هورمون هایی که هنگام ارگاسم ترشح می شوند به عنوان یک مسدود کننده درد طبیعی عمل می کنند. بنابراین دفعه ی بعد که شریک شما گفت من سردرد دارم، به او یادآوری کنید که رابطه ی جنسی می تواند کمک کننده باشد. برای اطلاع از ارگاسم زنان کلیک کنید.

_رابطه ی جنسی می تواند از سرطان جلوگیری کند. ثابت شده است که خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان با سبک زندگی فعال جنسی کاهش می یابد. بیش ترین سرطان های ذکر شده در مطالعات پزشکی، سرطان پروستات در مردان و سرطان پستان در مردان و زنان است.

چگونه رابطه جنسی رشد مو را افزایش می دهد؟

رابطه جنسی می تواند باعث افزایش رشد موها شود که این مساله به دلایل زیر اتفاق می افتد:

تاثیر رابطه جنسی بر ریزش مو | هورمون های جنسی و رشد مو

قبل از اینکه به جزئیات مربوط به هورمون های جنسی بپردازیم، چند نکته وجود دارد که باید آن ها را مرور کنیم. اگرچه برخی از علل ریزش موها را می توان به عوامل ژنتیکی شما مرتبط دانست، اما روش های زیادی برای مقابله با این مسئله وجود دارد. یک مکمل ویتامین سالم به رشد مو کمک می کند. رژیم غذایی مناسب و ورزش نیز موثر خواهد بود. صرف داشتن ژن های طاسی به معنای از بین رفتن همه چیز نیست.

هم چنین بدن مردان و زنان هر دو دارای هورمون های استروژن و تستوسترون هستند. معمولاً فرض بر این است که تستوسترون هورمون صرفا مردانه است و استروژن فقط در زنان یافت می شود؛ این صحت ندارد. هر دو هورمون بدون توجه به جنسیت در بدن شما یافت می شود.

ارتباط هورمون های جنسی و موها چگونه است؟

معمولاً تصور می شود که افزایش شدید تستوسترون می تواند بر روی فولیکول ها تأثیر بگذارد. به عبارت دیگر هنگامی که سطح تستوسترون شما افزایش می یابد، موهای خود را از دست می دهید. فعالیت های زیادی وجود دارد که می تواند سطح هورمون ها را افزایش دهد. رابطه جنسی یکی از همین فعالیت ها است. ولی آیا این بدان معناست که رابطه جنسی باعث ریزش مو می شود؟ جواب منفی است.

در واقع دفیقا برعکس است. در مردان و زنان میزان استروژن در بدن حین رابطه جنسی افزایش می یابد. استروژن با اثرات تستوسترون مقابله می کند. مانند پاد زهر طبیعی برای ریزش موی هورمونی است. به طور خلاصه بدن شما با هورمون هایی احاطه شده است که می تواند باعث ریزش مو شود. اما رابطه ی جنسی می تواند هورمون هایی را افزایش دهد که اثر معکوس داشته باشند و آن ها را خنثی کنند. استروژن فقط هورمون زنان نیست. پس رابطه جنسی یک درمان طبیعی است برای ریزش مو.

توجه به چند نکته قبل از برقراری رابطه جنسی

اکنون می دانید که رابطه ی جنسی هم برای بدن و هم برای سلامتی مو مفید است. اما قبل از اینکه عجله کنید، چند خطر وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

تبلیغات غلط

شما با تبلیغات گسترده ای روبرو هستید. به عنوان مثال از دکتر خود بپرسید آیا قلب شما به اندازه ی کافی برای انجام رابطه جنسی سالم است. در این عبارت تبلیغی کلمات صحیح و کامل به کار نرفته است. در واقع این فقط سلامت قلب شما نیست که به رابطه ی جنسی مربوط است. بلکه اگر در مورد سلامت عمومی خود نگرانی دارید، حتماً قبل از شروع رابطه جنسی باید با پزشک خود صحبت کنید. امنیت شخصی شما ارزش آن را دارد. در مورد تبلیغات مرتبط با ریزش مو و مکمل های درمانی و رابطه جنسی نیز چنین نسبتی برقرار است.

روش های دیگری وجود دارد که می توانند به رشد مجدد موهایتان کمک کنند. توجه به این نکته مهم است که برخی از مکمل های تقویت کننده میل جنسی در مردان در واقع می توانند به طاسی کمک کنند. همین طور که برخی از داروهای تجویز شده برای ریزش مو می توانند به میل جنسی پایین کمک کنند. اما آیا می دانید که عکس این قضیه صادق است؟

اثرات داروها

داروها و مکمل هایی که برای تقویت میل جنسی مردان به بازار عرضه می شوند معمولا می توانند عوارض جانبی زیادی به همراه داشته باشند و ریزش مو یکی از آن هاست. مصرف مکملی که در تلاش برای افزایش رشد مو تبلیغ می شود، می تواند ضد رشد مو باشد. قبل از افزودن هرگونه مکمل به برنامه ی روزانه ی خود، حتماً لیست مواد تشکیل دهنده مکمل را بررسی کنید.

هشدارهای بی پایه را کنار بگذارید. اگر به دنبال یک روش طبیعی (و البته سرگرم کننده) برای افزایش رشد موهای خود هستید، رابطه ی جنسی را امتحان کنید. مزایای بسیار خوبی برای بدن و روابط شما به همراه دارد و رابطه جنسی سلامت مو را بهبود می بخشد.

تاثیر رابطه جنسی بر ریزش مو | سخن آخر

رابطه جنسی فواید بسیار زیادی دارد و علاوه بر این که به حفظ طراوت و شادی زندگی مشترک کمک می کند، برای سلامت جسمانی و روانی هر یک از زوجین نیز بسیار مفید است. اما اگر رابطه جنسی به روش صحیحی انجام نگیرد، می تواند مشکلات متعددی را برای زوجین و در روابط انان ایجاد کند. برای داشتن رابطه حنسی سالم و صحیح توصیه می شود که از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. متخصصان و روانشناسان حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

منبع: تاثیر رابطه جنسی بر ریزش مو

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر رابطه جنسی بر ریزش مو می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسیحامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228و از تهران با شماره 9092305265تماس بگیرید.